Enne kohtumisele minekut kirjutage see välja või printige välja.

Vähi korral võib olla raskem süüa. Keemiaravi ravimid põhjustavad selliseid kõrvaltoimeid nagu iiveldus, isutus, maitse ja lõhna muutused, mis muudavad toidu maitse ebameeldivaks. Toitumisspetsialist aitab teil leida toitumisplaani, mis vastab teie uutele toitumisvajadustele ja maitsele.

Et aidata teil ravi ajal piisavalt toitaineid süüa, sööge kogu päeva jooksul viis või kuus väiksemat söögikorda ja suupisteid. Väikestest portsjonitest on teil lihtsam alla saada kui suurtest söögikordadest.

Kui suu on liiga valus, et saaksite tahket toitu süüa, jooge oma kaloreid piimakokteilide, suppide või toitumisjookide kujul.

Sööge kaloreid ja toitaineid sisaldavaid toite, näiteks:

Pähklid ja maapähklivõi Granola baarid Avokaado Piimakokteilid Munad Või ja õli

Rohkemate kalorite saamiseks võite roogadele lisada ka kastmeid ja kastmeid.

Kas ma peaksin toidulisandit võtma?

Toit on alati parim toitainete allikas, kuid vitamiinide ja mineraalide toidulisandid võivad olla kasulikud, kui te ei saa ainuüksi toiduga piisavalt toitaineid.

Ärge võtke toidulisandeid, ilma et peaksite eelnevalt küsima arstilt, kes teie vähki ravib. Mõned neist toodetest võivad suurtes annustes põhjustada kõrvaltoimeid või suhelda lümfoomi raviks kasutatavate ravimitega.

WebMD meditsiiniline viide Arvustanud Brunilda Nazario, MD, 03.03.2021

Allikad

ALLIKAD:

Vähk täna: "Keto dieedi mõju uurimine vähile."

European Journal of Clinical Nutrition: "Toitumisfaktorid ja mitte-Hodgkini lümfoomi ellujäämine etniliselt mitmekesises populatsioonis: mitmerahvuselise kohordi uuring."

Harvardi meditsiinikool: "Kas peaksite proovima keto dieeti?"

Kliinilise onkoloogia ajakiri: "Modifitseeritud ketogeenne dieet lümfoomi korral: Pittsburghi tervishoiusüsteemi juhtumite seeria."

Leukeemia & Lümfoom: "Köögiviljade ja puuviljade tarbimine ning mitte-Hodgkini lümfoomi ellujäämine Connecticuti naistel."

Leukeemia & Lümfoomiühing: "Tervisliku toitumise," "Lümfoom," "Mantleraku lümfoomi faktid"

Lümfoomi toime: "Toitumine ja toitumine."

On normaalne muretseda vähiravi pärast. Teades, mis ees ootab, saab seda hõlpsamini käsitseda.

Immunoteraapia tüüp sõltub teie vähi tüübist ja staadiumist ning sellest, kui tervislik olete. Teie hooldusmeeskond annab teile konkreetseid juhiseid ravi ettevalmistamiseks. Kuid üldiselt võite siin oodata.

Tee oma kodutöid

Kui teie ja teie arst otsustate, et see on teie ravi, peate panema aluse.

Rääkige oma kindlustusseltsiga. Immunoteraapia maksab palju. Uurige oma ravi hinda ja seda, kui palju teie kindlustus maksab. Teil võib tekkida vajadus korraldada ülejäänud arve katmine.

Kontrollige veel kord oma rasestumisvastaseid vahendeid. Immunoteraapia võib lootele kahjustada, seega ei ole nende ravimite võtmise ajal rasestumine hea mõte.

Küsige ravimite kohta. Uurige, kas peaksite lõpetama vererõhu tabletid, aspiriini või muud tavaliselt kasutatavad ravimid.

Lõpetage joomine. Enne ravimi saamist ei pea te järgima erilist dieeti, kuid parem on alkoholi vältida.

Rääkige kõrvaltoimetest. Need ei ole kõigi jaoks ühesugused ja mõnedel inimestel ei pruugi neid olla. Keegi ei saa enne tähtaega täpselt teada, mida sa tunned. Enamik kõrvaltoimeid kaob pärast ravi, kuid mõned ei pruugi.

Küsige oma hooldusmeeskonnalt, mida jälgida ja kellele saab helistada pärast tavapärast tööaega. Oluline on kohe kõrvaltoimetega toime tulla. Mõned võivad olla tõsised ja isegi eluohtlikud.

Planeerige oma ajakava

Raviprotsess võtab tõenäoliselt suurema osa päevast, nii et peate töölt või koolist vabaks saama. Küsige oma arstilt, millal saate oma tavapärase rutiini juurde naasta.

Mitte kõik ei haigestu ravist, kuid üle kolmandiku inimestest. Ärge tehke suuri plaane enne, kui teate, mida tunnete.

Jätkub

Enne infusiooni

Paki suupisteid. Olete vähikeskuses pikka aega ja soovite midagi süüa.

Võta mänguasjad kaasa. nicozero Soovite, et asjad mööduksid, nagu raamatud, muusika ja mõistatused – ning tahvelarvuti ja nutitelefoni laadimisjuhe ja aku.

Korraldage koju sõit. Teie ravi võib põhjustada pearinglust või uimasust, nii et te ei saa autot juhtida.

Seadistage lastehoid. Pärast seda võite tunda end tõesti väsinuna või nagu teil oleks gripp. Paluge sõbral või pereliikmel lapsi vaadata.

Ravi saamine

Tavaliselt viibite oma arsti kabinetis või kliinikus või haiglas. Sa ei pea ööbima.

Ravim siseneb teie käe IV toru kaudu, mida arstid nimetavad infusiooniks. See võib kesta kuni 6 tundi, eriti alguses. Infusiooni saamise sagedus sõltub immunoteraapia tüübist ja sellest, kuidas teie keha sellele reageerib.

CAR-T-rakuteraapia on erinev. Seda saavad teha vaid vähesed spetsiaalsed meditsiinikeskused, seega peate võib -olla sinna reisima. Plaan jääda umbes 2 nädalaks. 

Kõrvaltoimed ja komplikatsioonid

Kõik immunoteraapia protseduurid võivad põhjustada kõrvaltoimeid. Saate ravimeid nende ennetamiseks enne ravi algust, kuid te ei pruugi end infusiooni ajal ega pärast seda siiski hästi tunda.

Immunoteraapia võib põhjustada ka valu rinnus, hingamisraskusi ja tõsiseid infektsioone. Kui teil on mõni neist, helistage kohe 911.

WebMD meditsiiniline viide Arvustusi Gabriela Pichardo, MD, 6. juunil 2020

Allikad

ALLIKAD:

"Immunoteraapia mõistmine: juhend vähist mõjutatud inimestele," Austraalia vähinõukogu, 2017.

Ameerika vähiliit: "Immunoteraapia mitte-Hodgkini lümfoomi korral."

Keemiahooldus: "Rituxan."

Rituxan.com: "RITUXANi infusiooni ettevalmistamine."

MD Andersoni vähikeskus: "9 asja CAR T-rakuteraapia kohta"

Kroonilise lümfotsütaarse leukeemia (CLL) ravimiseks on levinud viise, kuid kõigile sobivat ravi pole. Teie jaoks sobiva plaani leidmiseks peate võib -olla läbima mitu erinevat marsruuti. See hõlmab standardteraapiat, mida arst võib teile või uutele ravimitele kliiniliste uuringute kaudu anda.

Mis tahes CLL -ravi eesmärk on vähendada teie sümptomeid ja viia teid lähemale pikale perioodile, millel pole haiguse tunnuseid ega sümptomeid. Teie ja teie arst võivad arutada, kas on hea mõte ravi muuta. Arvestada tuleb mitme asjaga.

Märgid, et teie ravi ei tööta

Teil on CLL-iga seotud sümptomid. CLL -ravi üks peamisi eesmärke on aidata teil end paremini tunda. Kui mõned teie vanad sümptomid naasevad või ei kao kunagi, rääkige sellest oma arstile. See võib olla märk sellest, et teie CLL-i ei hallata hästi.

Mõned sümptomid, mida tuleb jälgida, on järgmised:

Äärmuslik väsimus Madal palavik ilma infektsioonita Kaalulangus ilma põhjuseta Paistes lümfisõlmed Öine higistamine kestab kauem kui kuu Kõhuvalu või täiskõhutunne Palju nakkusi Kerge verejooks või verevalumid

Teie vähk kasvab pidevalt. Mis tahes CLL -ravi eesmärk on vähendada vähirakkude arvu teie kehas. Mõnikord ei pruugi teie vähk ravile reageerida. Seda nimetatakse tulekindlaks CLL -iks. Samuti on võimalik, et ravim aitab alguses ja seejärel lõpetab töötamise.

Miks vajate järelhooldust

Oluline on oma tervishoiutöötajaid regulaarselt näha. Need kontrollid aitavad arstil jälgida, kui hästi teie ravi kulgeb. See aitab neil teada, kas nad peavad teie hooldusplaani muutma. Teie kohtumised võivad hõlmata samade testide korduvaid versioone, mida kasutatakse vähktõve diagnoosimiseks, näiteks:

Füüsiline eksam. Teie arst küsib teie enesetunnet ja kontrollib CLL -i füüsilisi tunnuseid. Nad tunnevad lümfisõlmede turset, näiteks kaelas. Nad vajutavad kõhule, et näha, kas teie põrn või maks on muutunud suuremaks. See on suurepärane aeg rääkida oma arstile kõigist sümptomitest või kõrvaltoimetest, mis võivad teid häirida.

Jätkub

Vereanalüüsid. CLL tekitab vähirakke, mis võivad välja pressida mõned teie tervislikumad vererakud. Kui teie ravi ei toimi hästi, võib teil olla:

Madal punaste vereliblede arv. Seda nimetatakse ka aneemiaks. Te vajate tervet kogust punaseid vereliblesid, et viia hapnik teistesse keharakkudesse. Ilma piisava hulga võite väsida väga lihtsalt. Madal trombotsüütide arv. Trombotsüüdid aitavad teie vere hüübimist. Sellepärast võite verejooksu või verevalumeid kergesti tekitada, kui need on liiga madalad. Kõrge valgete vereliblede arv. CLL põhjustab teie luuüdis palju valgeid vereliblesid, mida nimetatakse lümfotsüütideks. See raskendab teie keha nakkuste vastu võitlemist.

Luuüdi test. Võite saada luuüdi aspiratsiooni ja biopsia. See on siis, kui arst kasutab pikka õhukest nõela, et saada osa teie vedelast luuüdist ja seejärel osa teie luuüdi südamikust. Teie arst võib võrrelda varasemate luuüdi testide tulemusi, et näha, kas teie ravi toimib.

Fluorestsents -in situ hübridisatsioon (FISH). CLL -iga inimestel on sageli muutusi teatud kromosoomides. See test kasutab spetsiaalset värvainet, et näidata muutusi teie vähirakkudes. Täpsemalt otsib teie arst muudetud geene, mis aitavad CLL -rakkudel ellu jääda. Arst saab FISH -testi jaoks kasutada teie verd või luuüdi.

Küsimused oma arstile

Hea on uudistada oma arstiabi. Tehke nimekiri kõigest, mida soovite teada. Enne kohtumisele minekut kirjutage see välja või printige välja. Nii ei unusta te seda, mida soovite küsida.

Siin on mõned küsimused alustamiseks:

Kui sageli on mul vaja järelkontrolli? Milleks kõik need laboratoorsed testid on? Millised on kõik minu ravivõimalused? Kuidas ravi aitab? Kas mul on kõrvaltoimeid? Kuidas ma saan oma CLL -i sümptomeid praegu leevendada? Kui palju maksab minu uus ravi? Kas ma saan abi oma ravikulude katmiseks? Kui kaua kulub ravi toimimiseks? Mis siis, kui muudan ravi ja see ei aita? WebMD meditsiiniline viide Arvustanud Brunilda Nazario, MD, 28. jaanuaril 2021

Allikad

ALLIKAD:

Cancer.net: "Leukeemia – krooniline lümfotsüüt – CLL: ravi tüübid."

Kanada vähiliit: "Kroonilise lümfotsüütilise leukeemia haiguse progresseerumine."

Ameerika vähiliit: "Kroonilise lümfotsütaarse leukeemia nähud ja sümptomid," "Kuidas diagnoositakse kroonilist lümfotsütaarset leukeemiat," "Kui teil on krooniline lümfotsütaarse leukeemia (CLL)."

Leukeemia & Lümfoomiühing: "CLL -i juhend: teave patsientidele ja hooldajatele."

Riiklik vähiinstituut: "Kroonilise lümfotsütaarse leukeemia ravi (PDQ) – patsiendi versioon."

Tüümia lümfoom on verevähi tüüp. See juhtub siis, kui valged verelibled, mida nimetatakse lümfotsüütideks, muutuvad vähkkasvajateks. Seda tüüpi vererakud pärinevad harknäärmest, mis asub teie rinnaku taga ja südame ees.

Teatud tüüpi verevähk, mida nimetatakse Hodgkini tõveks ja mitte-Hodgkini lümfoomiks, võib teie tüümuses alata või seda mõjutada. Hodgkini tüümuse lümfoom on tavalisem kui mitte-Hodgkini tüümuse lümfoom. Kuid kõik tüümusevähid või vähk, mis algab tüümuses või mõjutab seda, on haruldased.

Tüümuse lümfoomiga inimestel ei pruugi olla sümptomeid enne, kui nende vähk hakkab kasvama ja levima väljaspool tüümust. Tavaliselt ei leia arstid haigust enne, kui keegi sümptomitest teatab.

Tüümuse lümfoomi kõige levinum sümptom on kaela ümber paiknevad lümfisõlmede suurenemine ja paisumine. See võib põhjustada ka sümptomeid, mis tunduvad halva külmetuse või gripina, sealhulgas:

Palavik Öine higistamine Kaalulangus, mida te ei saa seletada

Tüümuse lümfoom võib põhjustada ka massi või kasvava kasvaja teket rindkere keskel. Harvadel juhtudel võib see suruda teisi läheduses asuvaid kehaosi ja põhjustada selliseid sümptomeid nagu:

Õhupuudus Valu rinnus Köha, isegi verine või lima tekitav Kähedus

Mõnel juhul surub kasvaja tüümuse lähedal asuvat suurt veresoont, mida nimetatakse teie ülemiseks õõnesveeniks, mis toob verd ülakehast südamesse. Kui see juhtub, võivad teil olla järgmised sümptomid:

Näo, kaela või käe turse, mis võib olla sinist värvi Paistes veenid kaela või rindkere piirkonnas Pearinglus või peapööritus Peavalu, mis süveneb ettepoole kallutades

Kui teil on need sümptomid, on oluline sellest oma arstile teada anda. Nad võivad küsida küsimusi, uurida teid ja teha teste, et teada saada, kas teil on tüümuse lümfoom või kui mõni muu haigus põhjustab teie sümptomeid.

WebMD meditsiiniline viide Arvustanud Carol DerSarkissian, MD, 27. mai 2020

Allikad

ALLIKAD:

Roswell Parki terviklik vähikeskus: “Thymus Cancerist”.

Rindkere ja kardiovaskulaarse kirurgia ajakiri: “tüümuse päritolu Hodgkini haigus.”

Ameerika vähiliit: “Mis on tüümuse vähk?”

Macmillani vähi tugi: “Primaarne mediastiinumi suur b-rakuline lümfoom (PMBCL).”

Stanfordi tervishoid: “Tümoomi ja tüümusevähi sümptomid.”

Riiklik vähiinstituut: “NCI vähi sõnastik: adenopaatia”.

Juhtumite aruanded hematoloogias: “T-rakkude/histiotsüütide rikas tüümuse suur B-rakuline lümfoom: diagnostiline lõks.”

Kuidas ma tean, kas mul on Hodgkini lümfoom?

Hodgkini lümfoomi saab diagnoosida ainult koe biopsia abil – koeproovi lõikamiseks uurimiseks. Kui teil on suurenenud ja valutu lümfisõlm, mida arst kahtlustab Hodgkini lümfoomi tõttu, võetakse biopsiaks kude või eemaldatakse kogu sõlm. Hodgkini lümfoomi diagnoosi kinnitab mõnikord rakutüübi olemasolu, mida nimetatakse Reed-Sternbergi rakuks.

Kui biopsia näitab, et teil on Hodgkini lümfoom, võib haiguse ulatuse või staadiumi kindlakstegemiseks vajada täiendavaid katseid. Testid hõlmavad vereanalüüse, rindkere röntgenuuringut, rindkere, kõhu ja vaagna ning võib-olla kaela kompuutertomograafiat (CT) ja PET-skaneeringuid. Magnetresonantstomograafia (MRI), luu skaneerimine, seljaaju (nimmepunktsioon) ja luuüdi uuringud on kasulikud eriolukordades.

Need testid näitavad Hodgkini lümfoomi staadiumi ja määravad parima ravi.

Millised on Hodgkini lümfoomi etapid?

Hodgkini raviks kasutatav prognoos ja spetsiifiline ravi sõltub haiguse staadiumist või selle levikust. Siin on haiguse etapid:

I etapp. Hodgkini lümfoomi leidub ainult ühes lümfisõlme piirkonnas või struktuuris (näiteks põrnas).

II etapp. Hodgkini lümfoomi leidub kahes või enamas lümfisõlmede piirkonnas diafragma samal küljel (kopsude all olev lihas, mis liigub üles ja alla, et aidata teil hingata).

III etapp. Hodgkinlümfoom on diafragma mõlemal küljel paiknevates lümfisõlmedes või vähk võib ulatuda ka lümfisõlme või põrnaga külgnevale alale või elundile.

IV etapp. Hodgkini lümfoom on levinud ühele või mitmele lümfisüsteemist väljapoole jäävale elundile, näiteks luuüdile või maksale.

Tulekindel või korduv Hodgkini lümfoom. Tulekindlat haigust kasutatakse siis, kui haigus ei allu esialgsele ravile. Korduv haigus tähendab, et Hodgkini lümfoom on pärast ravi taastunud. See võib ilmneda vahetult pärast ravi või harvemini aastaid hiljem.

Jätkub

Mis on Hodgkini lümfoomi ravi?

Hodgkini lümfoomi ravi eesmärk on likvideerida lümfoomirakud normaalseid rakke kahjustamata, et minimeerida ravi kõrvaltoimeid. Rääkige oma arstiga kõigist raviga seotud kõrvaltoimetest.

Kõige tavalisem Hodgkini lümfoomi ravi on keemiaravi (ravimid). Mõnikord kasutatakse immunoteraapiat, samas kui kiiritusravi kasutamine on aastate jooksul vähenenud.